Witamy na blogu
Jak podłączyć wkład kominkowy z płaszczem wodnym?
Koszty ogrzewania stanowią istotny składnik sum wydawanych na utrzymanie budynku, właściciele nieruchomości starają się więc wykorzystywać różne możliwości najefektywniejszego spożytkowania energii. Wśród możliwych zabiegów znajduje się przede wszystkim wykonanie prawidłowej termoizolacji budynku oraz montaż okien i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także zadbanie o wydajne i oszczędne źródło energii grzewczej.
Kominki do domków letniskowych - krótki przegląd najlepszych propozycji
Korzystanie z domku letniskowego to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie natury i w atrakcyjnej okolicy, z dala od zgiełku miasta i zanieczyszczonego powietrza. Niestety ze względu na klimat tego rodzaju obiekty mogą być wykorzystywane stosunkowo krótko. Niskie temperatury sprawiają, że domek na działce rzadko kiedy można wykorzystywać przed kwietniem i później niż w październiku. Nawet wtedy pobyty nie zawsze są przyjemne z powodu panujących chłodów
Z czego składa się tradycyjny komin?
Komin to najbardziej charakterystyczna część budynku, bez której do niedawna trudno było sobie wyobrazić jakikolwiek obiekt użytkowy czy mieszkalny na terenach pozbawionych dostępu do ciepła systemowego. Współczesne kominy służą do odprowadzania dymów i spalin powstających w urządzeniach grzewczych – kotłach centralnego ogrzewania, piecach czy kominkach z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza, ale często obsługują jedynie kominki używane raczej jako elementy do tworzenia „domowego klimatu”, niż służące wytwarzaniu ciepła.
Jak odpowiednio dobrać nasadę kominową?
Każdy komin spalinowy lub wentylacyjny działa dzięki różnicy ciśnień panujących u jego wlotu i wylotu. Zarówno w przypadku kominów odprowadzających gazy powstające w wyniku spalania, jak i tych, które służą wymianie powietrza w budynku różnica ciśnienia, a zatem gęstości powietrza, wynika z jego różnej temperatury w obu tych punktach.
Rodzaje i zastosowanie nasad kominowych
Instalacja kominowa powinna sprawnie i skutecznie odprowadzać poza budynek wszystkie gazy powstające podczas użytkowania urządzenia grzewczego – kotła centralnego ogrzewania, pieca lub kominka. Niezależnie od stosowanego systemu – grawitacyjnego lub z wymuszonym przepływem powstający w kominie ciąg musi być na tyle duży, by dym lub spaliny mogły bez przeszkód przedostawać się do wyższych partii atmosfery.
Kiedy należy stosować nasady kominowe?
Instalacja kominowa to nie tylko tradycyjna murowana obudowa z zamontowanym stalowym wkładem, ale także wiele elementów dodatkowych, które są niezbędne do jej prawidłowego działania. Żaden nowoczesny komin nie może się obejść bez m.in. odprowadzenia skroplin, daszku zapobiegającego dostawaniu się do środka opadów i zanieczyszczeń czy termoizolacji przeciwdziałającej nadmiernemu wychładzaniu ścianek.
Komin do pieca typu koza w drewnianym domku letniskowym - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wydajny system ogrzewania jest niezbędny w każdym budynku przeznaczonym do wykorzystywania przez cały rok, ze względu na panujące na naszej szerokości geograficznej warunki klimatyczno-pogodowe. Wyposażenie domku letniskowego w odpowiednie urządzenie grzewcze może znacznie wydłużyć okres, w jakim będzie można korzystać z budynku.
Komin ozdobą domu - czym wykończyć jego ściany?
Kominy są jedną z najbardziej charakterystycznych części budynków, bez których trudno wyobrazić sobie wolnostojący dom czy samodzielny obiekt użytkowy. Ze względu na panujące pod naszą szerokością geograficzną warunki klimatyczne trudno przypuszczać, by w najbliższym czasie miały one zniknąć z krajobrazu. Poza funkcją ściśle użytkową, związaną z odprowadzaniem spalin lub dymu z urządzeń centralnego ogrzewania, podgrzewaczy wody, pieców czy kominków komin jest jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym, który może wpłynąć na wygląd całego budynku.
Czym się charakteryzują kominy ekologiczne?
Problemy związane ze zmianami klimatu i rosnącym zanieczyszczeniem powietrza sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się systemami ogrzewania, które pozwalają na zminimalizowanie obciążeń dla środowiska naturalnego powodowanych przez wysoką emisję zanieczyszczeń i straty ciepła. Takie podejście jest dobre nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale również dodatkowych oszczędności, ponieważ w dziedzinie ciepłownictwa troska o środowisko i kieszeń użytkownika często występują razem.
Wybieramy kominek do domu jednorodzinnego – czym się kierować?
Większość z nas nie wyobraża sobie salonu w domu jednorodzinnym bez ustawionego w nim kominka. Wynika to zwykle z nieodpartego uroku paleniska dającego możliwość obserwowania żywego ognia. Atrakcyjny i dobrze dobrany kominek pozwala na podniesienie walorów estetycznych pomieszczenia nawet wówczas, gdy nie płonie w nim ogień.