Kominki dwustronne. Budowa i charakterystyka
Kominki dwustronne to potoczne określenie dla wkładów kominowych z szybą dwustronną. Nazywane są również kominkami tunelowymi. Stosuje się w nich przeszklenie określane terminem szyba vis-a-vis. Kominki dwustronne wyposażone są w nowoczesny front panoramiczny, zapewniający szeroką wizję ognia. Ich cechą charakterystyczną jest zabudowanie dwóch szerszych stron naprzeciwległymi szybami. W ten sposób można obserwować nie tylko ogień, ale także przestrzeń znajdującą się bezpośrednio za kominkiem.
Kominki dwustronne jako dekoracja wnętrza
Kominki dwustronne pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Tylna ściana ich paleniska została zastąpiona przeszkleniem. Kominki dwustronne znacząco zwiększają estetykę pomieszczenia i pozytywnie oddziałują na walory wizualne wnętrza. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach i modnych przestrzeniach otwartych. Kominki dwustronne pozwalają optycznie zintegrować dwa pomieszczenia, a także wizualnie wydzielić strefy funkcjonalne. To świetnie rozwiązanie dla przestronnych mieszkań, harmonijnie zespalające duże przestrzenie. Kominki dwustronne doskonale wyglądają także w nowoczesnych salonach otwartych na kuchnię. Pamiętajmy, że zgodnie z dyrektywą Ecodesign kominek dwustronny nie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania.
Na ten typ komina najlepiej jest zdecydować się już na etapie budowy domu. Alternatywą standardowych kominków na drewno są kominki dwustronne na bio-paliwo. Nie wymagają one znacznej ingerencji w konstrukcję budynku, podłączania do instalacji kominkowej czy uzyskiwania pozwoleń. Pamiętajmy, że większość kominków dwustronnych nie jest przystosowana do instalacji płaszcza wodnego. Interesującym podtypem kominka dwustronnego jest model narożny, posiadający dodatkowe przeszklenie na ścianie bocznej. Kominki tego typu oraz kominy kwasoodporne stalowe zewnętrzne oraz wkłady dostosowane do odprowadzenia spalin z tego typu urządzeń można zakupić w popularnym sklepie internetowym www.TanieKominy.pl
Specyfika budowy kominków dwustronnych
Kominki dwustronne zabudowywane są przy ścianie, w której znajduje się przewód dymowy. Często zamiast ściany dzielącej pomieszczenia, pozostawia się tylko jej fragment i w nim zabudowuje kominek z równoległymi przeszkleniami. Głębokość kominka musi być zbliżona do grubości ściany. W ten sposób przewody dymowe zostają ukryte w prostopadłościennej bryle. Kominek dwustronny może być również wolnostojący – takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Korpus i front wkładu kominkowego najczęściej wykonywane są z wysokogatunkowej stali, odpornej na działanie wysokich temperatur. W takich przypadkach wykorzystuje się wkład stalowo-szamotowy. Jego alternatywą jest klasyczny wkład żeliwny. Pamiętajmy, że dwustronne palenisko odpowiada za maksymalizację przestrzeni oddawania ciepła. Oznacza to, że zastosowanie nieodpowiednich materiałów do budowy kominka dwustronnego znacząco zmniejszy efektywność spalania. Z tego względu warto wybierać kominki dwustronne, których wnętrze tworzone jest z materiałów akumulujących ciepło i podwyższających temperaturę w palenisku.
Kominki dwustronne muszą oczywiście posiadać wbudowany dolot powietrza i szyber. Najbardziej wygodne w użytkowaniu są modele z szybą w typie gilotyny, czyli otwieranej zarówno do góry i jak do boku. Warto zwrócić uwagę na szyby z kurtyną powietrzną, zapewniającą łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Kominki dwustronne produkowane są w klasie energetycznej A lub A+, spełniają normy dyrektywy Ecodesign, a ich sprawność cieplna powinna być większa niż 70%. Kominki dwustronne to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, pozwalające stworzyć wyjątkowy klimat we wnętrzu mieszkalnym.